Home / Bez kategorii / Relikwie

Relikwie

kult4

Fryderyk Mądry na początku XVI wieku stworzył w Wittenberdze kolekcję relikwii liczącą ponad 17 tysięcy przedmiotów. Były pośród nich kawałki pieluszek Dzieciątka Jezus, spodnie świętego Józefa, kalesony świętego Franciszka, źdźbła słomy ze Żłóbka, włosy Matki Boskiej itd. Kolekcja nie przetrwała do dnia dzisiejszego, ale w wielu miejscach Europy ciągle możemy znaleźć inne bogate zbiory. Do dzisiaj nie wiadomo, które z kilkunastu kompletnych ciał św. Juliana jest autentyczne. Św. Antoni ma ich cztery i jedną dodatkową głowę, a św. Anna jest czczona w dwóch ciałach, ośmiu głowach i sześciu ramionach.

Przez kilkaset lat mało efektowne relikwie bywały upiększane przez złotników i przetwarzane w klejnoty. Tworzono rożnego rodzaju szkatułki.

Na zdjęciach relikwiarze z toskańskiego Chiusdino, gdzie można znaleźć setki fragmentów ciał. Miejsce jest związane z kultem Galgano Guidotti. W miejscowym kościółku znajduje się ponoć głowa tego świętego, ale akurat podczas naszej wizyty świątynia była zamknięta.

Kult
Kult2
Kult3
Kult342