Home / Inne imprezy / Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia

Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia

kajak-pilkarski-1200x400

Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia

Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia to comiesięczny cykl spotkań z osobistościami kultury, sztuki, reportażu, świata kulinariów oraz wszelkich dyscyplin magicznych. Odbywają w kinie Morena w Ińsku, a ich integralną częścią spotkań są degustacje kulinarne związane z przetworami z ińskich piwnic.

Spotkanie pierwsze

Kino Morena
30 września (piątek), godz. 19.00.
Gość: Grażyna Zaremba – Szuba
Temat: „Kuchnia pomorska”

Grażyna Zaremba-Szuba vel Nina Szuba – autorka jedynego opracowania dotyczącego dawnej kuchni Pomorza Zachodniego, restauratorka, badaczka historii kuchni Zachodniego Pomorza na przestrzeni ostatnich 100 lat, właścicielka Dworku Tradycja Bełczna, miłośniczka kulinarnych eksperymentów.

To będzie podróż za miedzę, choć zapewne zaprowadzi nas do kulinarnych światów, o których nie mieliśmy pojęcia. Cielęcina w sosie z jadalnych kasztanów. Pomorski kawior. Zupa chrząszczowa. Gęsina. Ślimaki…Grażyna Zaremba- Szuba opowie nie tylko o daniach z przedwojennych kart restauracyjnych Stargardu czy Kołobrzegu, ale i pokaże jak wiele ukrytych i nieoczywistych skarbów kulinarnych możemy znaleźć wokół nas w lasach, przy polach czy na łąkach.

Spotkanie drugie

Kino Morena
31 października (poniedziałek), godz. 18.30.
Gość: Arkadiusz „Arun” Milcarz
Temat: „Mistyczna Syberia” + „Lista przebojów ińskich piwnic – Temat: Dynia”

Arun Milcarz – podróżnik, artysta, poeta. W 1998 roku zorganizował trzymiesięczną wyprawę do ekwadorskiej dżungli, gdzie przyglądał się życiu indiańskich plemion Kofan, Siona i Huarani. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę Kolosa w kategorii “Podróże”. Celem ekspedycji było samotne przebycie kontynentu afrykańskiego z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami. We wrześniu b.r. ukazała się reporterska książka Aruna p.t.” Czad. W poszukiwaniu straconego czasu”.

Podczas spotkania w Ińsku opowie o wyprawie na Syberię. Będzie o zjawiskach nadprzyrodzonych, mistycyzmie i rytuałach kontaktowania się ze zmarłymi. Arun odwiedził Buriację – republikę nad jeziorem Bajkał w pobliżu granicy z Mongolią. Zawitał tam do wsi Czełutaj. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow uważny za jednego z mocniejszych buriackich szamanów. Podobno u Buriatów szamanem zostaje najgorszy z ludzi…

Po spotkaniu odbędzie się degustacja potraw z dyni, która ma ścisły związek z akcją „Lista przebojów ińskich piwnic”.

Spotkanie trzecie

Kino Morena
25 listopada (piątek), godz. 19.00
Gość:  Przemek Kossakowski
Temat: „Inicjacje na granicy zmysłów” + „Lista przebojów ińskich piwnic – Słoiki z dodatkiem egzotyki”

Przemek Kossakowski – rocznik 1972. Autor cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja” oraz „Być jak…”. Zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka… Krótko mówiąc człowiek od zadań specjalnych. Zwolennik kontaktu bezpośredniego i pracy w terenie. Zafascynowany ludźmi patrzący na rzeczywistość w oryginalny sposób. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką.

Spotkanie z Przemkiem nawiązywać będzie do tematyki większości programów. Forma  multimedialna, z dużą ilością materiału fotograficznego.  Uzupełnieniem spotkania będzie kolejna część Ińskiej Listy Przebojów Ińskich Piwnic poświęcona tym razem… nalewkom 🙂

Spotkanie czwarte

Kino Morena
9 grudnia (piątek), godz. 18.30
Gość: Arkadiusz Ziemba
Temat: „Madagaskar nieoczywisty” + „Lista przebojów ińskich piwnic – Słoiki z dodatkiem egzotyki”

Arkadiusz Ziemba, jeden z największych specjalistów w Polsce od Madagaskaru, snuł będzie gorące, pełne przygód opowieści o niesamowitej przyrodzie Czerwonej Wyspy i kulturze zamieszkujących ją Malgaszów. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie, a ok. 90% wszystkich roślin i zwierząt wyspy nie występuje na żadnym innym kontynencie. Na Madagaskarze mieszka 18 plemion, których większość nadal kultywuje wierzenia powstałe w obrębie ich kultury.

Uzupełnieniem spotkania będzie kolejna degustacja przetworów z ińskich piwnic, tym razem z udziałem akcentów egzotycznych. I tradycyjnie…ognisko!

Spotkanie piąte

Kino Morena
31 marca (piątek), godz. 19.00
Goście i prezentacje:
Zdzich Rabenda „Dmuchanym kajakiem przez Polskę. 1200 kilometrów rzecznej przygody”
Grzegorz Smolnik „Piłkarski folklor”
+ degustacja „Lista przebojów ińskich piwnic”

Zdzich Rabenda „Dmuchanym kajakiem przez Polskę. 1200 kilometrów rzecznej przygody”

Po zeszłorocznej wyprawie rowerowej dookoła Polski wzdłuż granic szukałem nowego sposobu na poznawanie naszego pięknego kraju. W tym celu wraz z nadejściem lata wyruszyliśmy ze Śląska z dmuchanym kajakiem na plecach, pociągiem, a następnie autostopem na sam koniec Unii Europejskiej – do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku z zamiarem przepłynięcia ‚na skos’ od wschodniej do zachodniej granicy Polski ponad 1200 kilometrów największymi polskimi rzekami (Bugiem, Narwią, Wisłą, Brdą, Kanałem Bydgoskim, Notecią, Wartą i Odrą). Mimo wielu przeciwności losu i braku jakiegokolwiek doświadczenia (nigdy wcześniej nie pływaliśmy kajakiem) czterdzieści dni później po ogromnej ilości przygód, nieustannej walce z żywiołem i własnymi ograniczeniami (oraz intensywnym odpoczynku w kultowym pubie „u Suszka”) dopłynęliśmy do Morza Bałtyckiego. To opowieść o pokonywaniu granic w każdym znaczeniu tego słowa.

Zdzich Rabenda – z urodzenia tyszanin, z wyboru antropolog i animator kultury. Na co dzień prowadzi firmę TYŚ WIDZIOŁ – podróże i edukacja ( www.tyswidziol.pl) zajmującą się prezentacjami i warsztatami o tematyce etnologiczno-podróżniczej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autor bloga Takie Tam z Tripa (http://takietamztripa.pl/ https://www.facebook.com/takietamztripa). W podróży zawsze przekracza własną strefę komfortu szukając autentycznych spotkań z ludźmi i ich kulturą oraz miejscami, w których żyją. W tym celu zazwyczaj jako środek transportu wybiera rower, kajak, autostop lub piesze wędrówki. Obecnie ma za sobą kilkadziesiąt odwiedzonych krajów na trzech kontynentach i sporo pomysłów na przyszłość.

Grzegorz Smolnik „Piłkarski folklor”

Jak doskonale wiemy, w Polsce wszyscy znamy się na wszystkim. A już na pewno na piłce kopanej ponad miarę wzroku, słuchu i węchu!

Grzegorz Smolnik na boisku jako zawodnik spędził trzynaście lat i od 6 lat jest sędzią piłki nożnej w najniższych ligach. Zanim postanowił wybrać się na kurs sędziowski, do którego namówił go jego brat, jeździł na boiska prowadzić gminną ligę LZS. Sędziowanie daje mu nie tylko możliwość obserwacji tego co dzieje się na boisku i wokół futbolu. Jego zajęcie to również doskonały pretekst do podróżowania po wioskach i poznawania lokalnego folkloru.

StasiaBudziszplakat

Spotkanie siódme

Kino Morena
30 września (piątek), godz. 19.00.

Gość: Stasia Budzisz

Temat: „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”

Spotkanie ze Stasią Budzisz reporterką zajmująca się od dekady Gruzją, autorką nowej książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”, w której to bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę.

Po spotkaniu ognisko i degustacja lokalnych specyfików.